Založ si blog

Búrka

V diaľke sa ozval hrom. Oblaky tmavli, svetla ubúdalo, svet dostal nový filter. Zdvihol sa vietor a so sebou niesol nánosy prachu a lístia.
O pár chvíľ sa objavili prvé kvapky. Blesk na obzore. Kým dokráčala k dverám, začalo pršať.

Sediac na prahu pozorovala, ako sa zem pomaly stráca pod vodou. Nápory dažďa a vetra neustávali.
Každých pár sekúnd siluety budov zalialo fialové svetlo nasledované hlbokým dunením.

Premýšľala nad nimi. Nad ľuďmi, ktorí žili tak ďaleko navzájom od seba. Koľko búrok zažili už títo ľudia bez prístrešia? Koľkokrát ich už zastihol dážď, nemať sa kam ukryť? Báli sa vôbec? Bleskov? Zvukov hromu?

Zrazu sa niečo pohlo, narušilo monotónne padanie dažďa. Drobné kuriatko, ostošesť kľučkujúce medzi ťažkými kvapkami. Nemotorne dobehlo k prahu jej dvier.
Vstala okamžite, bez váhania odhodlaná poskytnúť mu prístrešie. Slabé pípnutie jej bolo odpoveďou pred tým, ako sa našuchorene usalašilo vedľa jej topánky.

Sú aj tí ľudia takí? Prichýlila každého neznámeho, ktorý sa počas búrok ocitne pri ich domove?

S ustávajúcim dažďom pomaly vykúkali lúče slnka. Bude horúco, ale dnes ešte nie. Až zajtra. Títo ľudia sa boja dažďa… Ako hovorievala Madam. Nikdy to nezabudla spomenúť, keď pršalo. Madam veľmi rada komentovala veci zas a znova. Človek predsa stratí prehľad, keď sa okolo neho menia ľudia ostošesť. Aj ona už pomaly odchádzala – možno. Niekedy je toho nad hlavu.

Kuriatko píplo znova. Tak nesmelo, ešte stále padala voda z oblohy. No zrazu muselo niečo začuť, postavilo sa na nohy a natiahlo krk, obracajúc hlávku na všetky strany. Píplo hlasnejšie. Ešte raz.
Pozrelo na ňu, do diaľky, znova na ňu… Volanie. A potom sa rozbehlo do zmierňujúceho sa dažďa.

Snáď prichýlia. V búrke. Možno ich spája, zahrejú sa spoločne. A chladný vlhký vzduch po nej rozhýbe mizivá spomienka na zdieľaný dážď.

Cela

27.08.2018

Štvorcový pôdorys. Posteľ bez ostrých hrán. Stolička. Matrac, ktorý dávno stratil svoju mäkkosť, za to nabral vlhko a tvar po tých, ktorých prekonal vo svojej životnosti. Zrazu zmenil polohu. viac »

o 13 ročných období

16.05.2018

Žiadny pocit iba prázdno ani slza nemý výraz. Čítam minulosť nebolí iba chýba ako kúsok skladačky. Pohľady vzad, niekedy zamknuté okná dokážu otvoriť. O 13 ročných období, zbytočné viac »

Na lodi

25.06.2017

More je láska, more tvorí svet more ťa vezme kam nik iný nie. More znamená milovať kvapky dažďa more znamená cítiť rytmus vlnenia more znamená opálenú tvár more znamená strach z ostrých viac »

Mochovce, elektráreň

Tretí blok Mochoviec podstúpi dôležitú skúšku

16.12.2018 13:45

Slovenské elektrárne pokračovali s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce aj počas jesenných dní.

Kažimír

Kažimír: Vyrovnaný rozpočet si môžeme dovoliť aj s istými rezervami

16.12.2018 13:21

Víťazmi rozpočtu na rok 2019 sú podľa ministra financií rezort obrany a zdravotníctva.

Pavel Brunovský

Vo veku 84 rokov zomrel matematik Pavel Brunovský

16.12.2018 12:48

Matematik a vysokoškolský pedagóg, profesor Brunovský zomrel po ťažkej chorobe.

mäso, nákupy, hydina, supermarket

VIDEO: Lesk a bieda potravín, zahraničné valcujú domáce

16.12.2018 12:00

Obchod s potravinami čaká zlatý vianočný týždeň. A práve teraz sa ukazuje lesk aj bieda ponúkaných potravín - prevahu majú dovážané výrobky nad domácimi.

poeta

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka. Whatever.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 20381x
Priemerná čítanosť článkov: 755x

Autor blogu

Kategórie